آخرین خبرها
نرم افزار IFS Application 10 با بیش از ۵۰۰ بروزرسانی
نرم افزار IFS Application 10 با بیش از ۵۰۰ بروزرسانی
رونمایی از نسخه جدید و پیشرفته وب سایت شرکت صنایع روشنایی مازی‌نور
رونمایی از نسخه جدید و پیشرفته وب سایت شرکت صنایع روشنایی مازی‌نور
حضور شرکت سپهر افروز صبا در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران
حضور شرکت سپهر افروز صبا در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران

مروري بر نرم افزار جامع سپهر

17 مرداد 1400 0 نظر

 

مروري بر نرم افزار جامع سپهر

نرم افزار جامع سپهر یک پلت فرم ERP است که از مجموعه ای از ماژول های مختلف تشکیل شده که می توان با انتخاب و برگزیدن از میان آنها، قابلیت های مورد نیاز کسب و کار خود را به دست آورید. این نرم افزار به شما کمک می کند تا به سرعت مدل ها و فرآیندهای تجاری را تطبیق دهید كه در نتيجه کاهش هزینه ها ، افزایش تیز بینی ها و نوآوری بیشتر می شود.

آن‌چه در درجه اول نرم افزار یکپارچه سپهر را از دیگر نرم افزارهای مستقل متمایز می‌کند، انطباق پذيري ماژول ها و فرآيندهاي  آن از نرم افزار IFS كه يكي از 10 نرم افزار برتر دنيا در حوزه ERP است، مي باشد. همچنين يكي ديگر از مزاياي رقابتي سپهر داشتن پایگاه داده مشترک است که از طریق آن ماژول‌های مختلف به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند که برخی از آن‌ها با دیگر ماژول‌های درگیر در یک فرایند کسب‌و‌کار به اشتراک گذاشته شده‌اند. این بدان معنی است، شرکت‌هایی که از اين نرم افزار استفاده ‌کنند به دلیل عدم نیاز به ورود دوباره یا چندباره اطلاعات، تا حد زیادی در زمان خود صرفه‌جویی می‌کنند، زیرا سیستم با اشتراک‌گذاری داده‌ها، باعث ایجاد دقت و همکاری بیشتر بین بخش‌های سازمان می‌شود.

اين نرم افزار مجموعه اي از ماژول هاي مختلف شامل حسابداري، دريافت و پرداخت، خريد، فروش و انبار مي باشد.

 

 

در قسمت ذيل، به معرفي هر كدام از اين ماژول ها ميپردازيم:

  • ماژول حسابداري:

این روزها با توجه به انبوه حجم بالای تبادلات مالی، کنترل حساب ها به صورت دفتری و دستی ممکن نیست.ماژول حسابداري نرم افزار سپهز می تواند در بالا بردن سرعت عملکرد  و انجام امور مالی و بالا بردن دقت واحد مالی یک مجموعه بسیار موثری باشد. همچنین اجزاي اين ماژول می توانند در تنظیم گزارشات مالیاتی، بستن سال مالی و مدیریتی نقش بسزایی را ایفا کنند.

در ماژول حسابداري سپهر، Component اي كه از اهميت بسزايي برخوردار است بخش گزارشات است كه شامل گزارشات تراز مالي (۲ستونی، ۴ستونی، ۸ستونی) و دفتر حساب تفضيلي ( به تفكيك گروههاي حساب هاي تفضيلي)، دفاتر حساب ها (با انتخاب حساب كل و حساب معين)، كنترل مالي انبار، مانده حساب تامين كننده/مشتري، رديف هاي صورتحساب/صورتحساب هاي صادره و گزارش عدم انطباق ماهيت حساب مي باشد.

اجزا تشكيل دهنده اين ماژول در تصوير زير نمايش داده شده است:

 

نكته حائز اهميتي كه اين ماژول را از ديگر نرم افزارهاي حسابداري متمايز ميكند داشتن Component اي به نام قوانين صدور سند مي باشد كه برگرفته از معادل آن به نام Posting Control در نرم افزار IFS مي باشد. كاركرد اين جز اين است كه تمام رويدادهاي يك كسب و كار را به تراكنشات مالي تبديل ميكند. در واقع تمام فرآيندهاي يك ماژول را با كمك كنترل گر ها يا همان Control Type هايي مي توان به تراكنشي در مالي مربوط كرد.

 

 

  • ماژول دريافت و پرداخت:

ماژول دریافت و پرداخت نرم‌افزار حسابداری مالی این امکان را برای مدیران مالی شرکت‌های خصوصی فراهم می‌کند که نگهداری اطلاعات انواع چک‌هایی که روزانه صادر می‌شود را براحتی انجام دهند و عملیات مغایرت‌گیری بانکی را نیز مدیریت کنند.

همچنين كليه عمليات حسابداري دريافت و پرداخت مرتبط با تفضيلي حسابهاي بانكي شامل دريافت وجه نقد توسط صندوق، دريافت چك توسط صندوق،واگذاري چك مشتريان به حساب بانكي و ... در اين قسمت قابل انجام و پيگيري مي باشد.

اجزا تشكيل دهنده اين ماژول در تصوير زير نمايش داده شده است:

 

  • ماژول خريد:

ماژول خرید فرآیندهای مربوط به خرید و تدارکات مواد و اقلام و خدمات را مدیریت می‌کند. این فرآیندها می‌تواند شامل تهیه لیست تأمین کنندگان، تجزیه و تحلیل خریدهاي مربوط به كالا يا خدمات، سفارش خريد و رسيد در انبار، صدور صورتحساب خريد و همينطور برنامه ريزي هوشمند خريد است. نقطه قوت اين ماژول، وجود Component اي به نام برنامه ريزي هوشمند خريد است كه با اجراي آن، سفارش خريد به صورت اتوماتيك براي آن كالا ايجاد مي شود. اين سفارش خريد ايجاد شده، پارامترهاي برنامه ريزي تعريف شده براي آن كالا و همچنين تقاضاها و سفارشات در راه اين كالا، را در نظر مي گيرد.

يكي ديگر از مزيت هاي اين ماژول امكان گزارش گيري از سفارشات خريدي است كه اين سفارشات توسط سفارشات مشتري رزرو شده اند. اين قابليت در نرم افزار IFS به نام Peg مي باشد.

اجزا تشكيل دهنده اين ماژول در تصوير زير نمايش داده شده است:

                                                                                          

  • ماژول فروش:

ماژول فروش نرم افزار سپهر، افزون ‌بر یکپارچگی با ماژول‌های دریافت و پرداخت، انبار ، انواع فرآیندهای پردازش سفارش مشتری، از ثبت پيش فاكتور فروش گرفته تا صدور صورتحساب فروش و سند حسابداری و همينطور برگشت از فروش را پوشش می‌دهد و ضمن بهبود فرآیندهای فروش، هزینه پاسخ‌گویی به درخواست‌های مشتریان را کاهش و سرعت آن‌ را افزایش می‌دهد.

اجزا تشكيل دهنده اين ماژول به صورت ذيل است:

 

                                                                                     

  • ماژول انبار:

مدیریت فرایندهای انبار و کسب اطلاعات دقیق و به موقع از وضعیت موجودی‌های سازمان، از نیازهای اولیه و مهم مدیران است تا بتوانند بر اساس آن برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری مناسبی درخصوص کنترل هزینه‌های نگهداری موجودی، سفارش‌گذاری و تامین به موقع کالا و پیشگیری از کمبود موجودی آن انجام دهند. در ماژول انبار نرم افزار سپهر امكان مانيتورينگ سريع موجودي كالاها، تراكنشات انبار، رسيد و حواله، اعلام ضايعات، جابجايي كالا و درخواست كالا از انبار مي باشد.

اجزا تشكيل دهنده اين ماژول به صورت ذيل است:

 

كليه تعاريف اوليه و به نوعي Basic Dataهاي اين نرم افزار، در ماژول هاي تنظيمات پايه ، تنظيمات سازمان و تنظيمات سيستم، قابل انجام است.

لازم به ذكر است كه نرم افزار جامع سپهر، نرم افزاري نوپا است و در آينده اي نزديك، ماژول ها و قابليت هاي جديدي به آن اضافه خواهد شد.

 

برچسب ها : نرم افزار سپهر , نرم افزار یکپارچه سازمانی , نرم افزار بازرگاني , ERP در ایران , نرم افزار ERP , امور مالي (Financials) , يكپارچه سازي فرآيندها , نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی , سپهر افروز صبا , فرآيند خريد و فروش , فرآيند انبار , Financial Report , گزارشات تفضيلي , ترازنامه